kontakt@vega-opakowania.pl         tel. 58 522 37 37

Podając wymiary należy przestrzegać następujących zasad:

  • wszystkie wymiary to wymiary wewnętrzne pudła
  • wszystkie wymiary podawane są w milimetrach
  • kolejność i symbole podawanych wymiarów to: długość (L) x szerokość (B) x wysokość (H)
  • w przypadku tektury szerokość jest wymiarem zgodnym z kierunkiem fali, długość – kierunkiem prostopadłym

1

Bardzo ważnym elementem przy projektowaniu pudełka jest
odpowiedni dobór tektury.

W celu należytego doboru tektury, musimy poznać przykładowo:

  • kształt pakowanego produktu,
  • ciężar pakowanego produktu,
  • składowanie i ułożenie pudeł np. na palecie,
  • zewnętrzne warunki przechowywania i transportowania np. chłodnie, transport morski, kurierski itp.

Trzeba również rozważyć takie elementy jak, odporność tektury na:

  • zgniatanie płaskie i krawędziowe,
  • przebijanie i przedzieranie,
  • absorpcja wilgoci.

Kartony klapowe czy kartony fasonowe ?

Istnieje bardzo wiele rodzajów pudełek z tektury falistej, które oprócz rozmiarów i jakości tektury różnią się fasonem (konstrukcją), sposobem wytwarzania, zastosowaniem. Chcąc usystematyzować tę grupę, możemy dokonać podziału na pudełka klapowe i pudełka fasonowe.

Podział na pudełka klapowe i fasonowe wynika z konstrukcji tych opakowań i sposobu ich wytwarzania.

Najbardziej powszechnymi opakowaniami z tektury falistej są pudełka klapowe. Inne nazwy z jakimi możemy się spotkać na rynku to: pudełka klasyczne, standardowe, american box (nomenklatura międzynarodowa), american standard, RSC (regular slotted conteiner) lub FEFCO 201.

Jest to najprostszy i najtańszy sposób na spakowanie przeróżnych produktów w celu magazynowania lub transportu. Ekonomiczny charakter pudeł klapowych wynika z ich konstrukcji zapewniającej minimalne zużycie surowca i minimalny odpad, jak i z samego procesu produkcyjnego. Ten rodzaj opakowań nie wymaga dodatkowego oprzyrządowania czyli wykrojnika co również ma ogromny wpływ na ekonomikę produktu.

Musimy pamiętać, że do zamknięcia pudeł potrzebna jest taśma klejąca, którą zaklejamy pudła na górze i na dole. Pudła mogą być zaklejane ręcznie, na półautomatycznych lub w pełni automatycznych zaklejarkach.

Drugim rodzajem opakowań są pudła fasonowe (inaczej mówiąc kartony wykrojnikowe). Jest to bardzo szeroka grupa wszelkiego rodzaju opakowań, które z uwagi na swoją złożoną konstrukcję potrzebują wykonanie wykrojnika.

Wykrojnik jest to odpowiednio przygotowane narzędzie do produkcji konkretnego, indywidualnego opakowania. Jest to sklejka z obsadzonymi w konkretnych miejscach nożami tnącymi, bigującymi, perforującymi i obklejona gumami amortyzującymi i wypychającymi. Dzięki wykrojnikom możemy uzyskać dowolny kształt i fason naszego opakowania.

Przed zamówieniem pudeł warto przygotować prototyp na ploterze, który pozwoli zweryfikować poprawność projektu. Musimy bowiem pamiętać, że po wykonaniu wykrojnika zmiany w konstrukcji czy rozmiarze będą niemożliwe.

3 aaaaa